Ξεκινούν οι εργασίες ανακατασκευής της Πλατείας Δημοκρατίας (Κοράλι), μετά και την υπογραφή της σχετικής σύμβασης που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα.
Η σχετική μελέτη συντάχθηκε από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου υπό την επίβλεψη του Αντιδημάρχου Τ.Υ., Αθανασίου Μαυρογιάννη, στο πλαίσιο του συνολικότερου σχεδιασμού της Δημοτικής Αρχής για την ανάπλαση των κοινόχρηστων χώρων.
Πρόκειται για μία πλατεία με σημαντική επισκεψιμότητα που γειτνιάζει με την παιδική χαρά και είχε υποστεί εκτεταμένες φθορές και καταστροφές.
Οι εργασίες που θα πραγματοποιηθούν περιλαμβάνουν αποξηλώσεις και καθαιρέσεις, ανακαινίσεις, επισκευές πλακοστρώσεων, επιστρώσεις και φυσικά, φυτεύσεις και ενίσχυση του φωτισμού.
Με τις στοχευμένες παρεμβάσεις που θα πραγματοποιηθούν, μετά τις εργασίες ανακατασκευής, οι χώροι θα αναβαθμιστούν τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά, ενώ θα ενισχυθεί και το πράσινο.
Στόχος του Δήμου αποτελεί η ολοένα και ποιοτικότερη παροχή υπηρεσιών προς τους πολίτες, διαμορφώνοντας ασφαλή περιβάλλοντα, φιλικά και σύγχρονα, ιδίως για τα παιδιά και την ψυχαγωγία τους.
Το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός του καλοκαιριού, ενώ για λόγους ασφαλείας θα παραμείνει κλειστή και η παιδική χαρά της πλατείας.