Ο ΔΗΜΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ : «ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟΣ – ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ» ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ (12/5-15/5)
Ο Δήμαρχος Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος, η Γενική Γραμματέας του Δήμου Ρόζυ Χαριτοπούλου και η Διευθύντρια Οικονομικών Μαρία Δαλιέτου συμμετέχουν στις εργασίες του ετήσιου επιστημονικού συνεδρίου της Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης που πραγματοποιείται στην Ξάνθη.
Θέματα: αξιοποίηση χρηματοδοτικών εργαλείων, ψηφιακός μετασχηματισμός, η μετάβαση σε μια Πράσινη Οικονομία κ.α.
Το Σάββατο 14/5 στα πλαίσια των εργασιών του συνεδρίου, πραγματοποιήθηκε η ομιλία της κας Χαριτοπούλου με θέμα «Νέο νομοθετικό πλαίσιο για Κυκλική Οικονομία: Δράσεις Εναλλακτικής Διαχείρισης & Πρόληψης στους ΟΤΑ»
Το συνέδριο στο οποίο συμμετείχαν πάνω από 800 σύνεδροι από όλη τη χώρα, διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία από την Πανελλήνια Ένωση Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης «Κλεισθένης», τον οικοδεσπότη Δήμο Ξάνθης και τον Φορέα Επιμόρφωσης Στελεχών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης Forum Training & Consulting.