Ο Δήμος Φολεγάνδρου συμμετέχοντας στην παγκόσμια κινητοποίηση για το περιβάλλον, εκπονεί Σχέδιο Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων το οποίο αποτελεί βασικό εργαλείο εκκίνησης στην προσπάθεια προώθησης καθαρών μορφών μετακίνησης. Σε άλλο στάδιο των διαβουλεύσεων, εξετάζεται μέσω της μεθόδου της πολυκριτηριακής ανάλυσης η προσφορότητα υποπεριοχών κριτηρίων στο εσωτερικού του δήμου, που λαμβάνονται υπόψη κατά τη διαδικασία της χωροθέτησης και η βαθμολόγησή τους για την τελική επιλογή των σημείων φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων.
Στην παρούσα φάση, καλούνται οι κάτοικοι να αξιολογήσουν και να επιλέξουν το σενάριο χωροθέτησης σημείων φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων που προτιμούν, πάνω στο οποίο ο Δήμος Φολεγάνδρου θα βασιστεί στην εκπόνηση του προγράμματος τμηματικής υλοποίησης σε βάθος χρόνου τριών ετών.
Η ανάπτυξη των σεναρίων εξαρτάται από τα αποτελέσματα και την ιεράρχηση των κριτηρίων που θα προκύψει από την ολοκλήρωση της διαδικασίας της πολυκριτηριακής ανάλυσης και έχοντας καταλήξει στη χωροθέτηση των σημείων φόρτισης Η/Ο.
Στην προκειμένη περίπτωση θα αξιολογηθούν υποθετικά σύμφωνα με την περιγραφή του κάθε σεναρίου που ακολουθεί.
Και στις δύο περιπτώσεις των εναλλακτικών σεναρίων, το αποτέλεσμα που προκύπτει μετά το τέλος του τρίτου έτους της υλοποίησης είναι το ίδιο, δηλαδή ο ίδιος αριθμός σημείων φόρτισης.
Ακολουθεί η φόρμα αξιολόγησης και επιλογής: