Η Γαλλίδα κινηματογραφίστρια Εβελίν Ραγκό και η Γερμανίδα παραγωγός Anina Diener διοργανώνουν για πρώτη φορά στην Ιο το IOS CInephilia, ένα κινηματογραφικό φεστιβάλ με ελληνικές ταινίες!
Το Ios Cinephilia είναι η πρώτη έκδοση μιας κινηματογραφικής εκδήλωσης που ο Δήμος σκοπεύει να παρουσιάζει κάθε χρόνο στο όμορφο νησί της Ίου.
Ελπίζει μάλιστα πως αυτή η πρώτη διοργάνωση θα είναι η πρώτη από τις πολλές που θα ακολουθήσουν .
Το φεστιβάλ ξεκινά με μια επιλογή 5 σύγχρονων ελληνικών ταινιών μεγάλου μήκους, οι οποίες έχουν επαινεθεί τόσο από το κοινό όσο και από διάφορα φεστιβάλ τα τελευταία τρία χρόνια. Οι ημερομηνίες του φεστιβάλ είναι από την 1η έως τις 5 Σεπτεμβρίου. Οι προβολές θα γίνονται στο μαγικό Cine Liostasi, τον υπαίθριο κινηματογράφο με θέα το Αιγαίο Πέλαγος.
Κάθε χρόνο του φεστιβάλ θα προηγείται μια παρουσίαση κλασικών ελληνικών ταινιών. Φέτος τιμάται η Μελίνα Μερκούρη με ημερομηνίες προβολής από 27 Αυγούστου έως 31 Σεπτεμβρίου .