Στις 29 Αυγούστου μπαίνει ο θεμέλιος λίθος του νέου παιδικού σταθμού στη Ν. Φιλαδέλφεια
Ένα σημαντικό έργο για το Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας ξεκινά εδώ και μερικές ημέρες επί των οδών Καμπούρογλου και Πλαστήρα.
Η κατασκευή ενός σύγχρονου παιδικού/βρεφονηπιακού σταθμού που θα εξυπηρετεί παιδιά οικογενειών της πόλης, καθώς όπως είναι γνωστό από την προγραμματική σύμβαση, το 50% των θέσεων θα ανήκει στο Δήμο, και θα ισχύουν τα ίδια ακριβώς κριτήρια που ισχύουν και στις υπόλοιπες αντίστοιχες δημοτικές δομές.
Ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας Γιάννης Βούρος δήλωσε σχετικά: “Για τον παιδικό/βρεφονηπιακό σταθμό οι εργασίες ξεκίνησαν πριν μερικές ημέρες, τον Ιούνιο του 2022, είναι ένα έργο που θα «τρέξει» με ρυθμούς που λίγοι περιμένουν…, με στόχο τόσο δικό μας, όσο και του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ. Γαβριήλ να εγκαινιαστεί και αυτό στις αρχές του 2023”.
Την Δευτέρα 29 Αυγούστου και ώρα 12:00 μμ. θα πραγματοποιηθεί η τελετή του Αγιασμού και η κατάθεση του θεμέλιου λίθου για την έναρξη των εργασιών κατασκευής.
Τον αγιασμό θα τελέσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνας κ. Γαβριήλ.