Άμεση ήταν η αντίδραση του βουλευτή Ευβοίας ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία και αν. Τομεάρχη Εσωτερικών, υπεύθυνου Αυτοδιοίκησης, Μίλτου Χατζηγιαννάκη σχετικά με τις πρωινές δηλώσεις του υφυπουργού Παιδείας για το οξύ στεγαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει:
Να μην περιμένουμε «το κράτος πατερούλη να παρεμβαίνει συνεχώς» είπε ο αρμόδιος Υφυπουργός Παιδείας κ. Συρίγος, και το πρόβλημα να το λύσουν οι Δήμοι. Με τα οικονομικά των Δήμων να βρίσκονται σε τραγική κατάσταση και έχοντας να αντιμετωπίσουν μόνοι τους το υπέρογκο ενεργειακό κόστος ώστε να μη φορτωθεί στους δημότες, η Τοπική Αυτοδιοίκηση για άλλη μια φορά καλείται να προβεί και σε άλλα έξοδα για να στηρίξει το μέλλον της ελληνικής κοινωνίας.
Η Αυτοδιοίκηση δεν είναι επαίτης ούτε μπορεί να εμπαίζεται σε τέτοιο βαθμό από τη Νέα Δημοκρατία. Ας φύγουν οι κύριοι της κυβέρνησης για διακοπές διαρκείας και ας αφήσουν για το καλό του τόπου μας την Προοδευτική Κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ – Π.Σ. να βάλει τα θεμέλια ξανά για την κοινωνία και την Αυτοδιοίκηση, με πόρους, αρμοδιότητες και προσωπικό.”