Υποδεχθήκαμε σήμερα στο Δημαρχείο τον ομογενή Γερουσιαστή των ΗΠΑ κ. Λεωνίδα Ραπτάκη (Leonidas Raptakis) μέλος του Δημοκρατικού κόμματος και Πρόεδρο της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης Ελληνισμού, αναφέρει σε δήλωση του ο δήμαρχος Ανατολικής Σάμου, κ. Γεώργιος Στάντζος.
Ο κ.Ραπτάκης είναι εξέχουσα πολιτική προσωπικότητα και καταβάλλει μεγάλες και συνεχείς προσπάθειες για την υποστήριξη των ελληνικών θεμάτων , την τόνωση των δεσμών ομογένειας και πατρίδας και την αναβάθμιση της παγκόσμιας θέσης της Ελλάδας.
Ο γερουσιαστής δήλωσε ότι η «η Ελλάδα είναι ισχυρή παγκοσμίως και κανείς δεν μπορεί χωρίς συνέπειες να αμφισβητεί τα κυριαρχικά της δικαιώματα σε νησιά θάλασσα και αέρα ,το φρόνημα των Ελλήνων νησιωτών είναι υψηλό και οι απόδημοι Έλληνες στηρίζουν κάθε αναπτυξιακή θεσμική προσπάθεια”
Η επίσκεψη στο νησί μας πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του συμπατριώτη μας νομικού και θεσμικού εισηγητή της ιδρύσεως της ΠΑΔΕΕ κ. Γεωργίου Νούλα, καταλγει η ανακοίνωση του δήμου.