Δωρεάν μαθήματα ρομποτικής για όλους τους μαθητές Δημοτικού από το Δήμο Γλυφάδας, στο Διασχολικό Κέντρο (Επαμεινώνδα 30)
Έχοντας στόχο και μέσον το ρομπότ, τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με σωστό και δημιουργικό τρόπο με καθένα από τα πεδία του STEM (Science, Technology, Engineering and Math).
Στα εργαστήρια μας, όλα τα παιδιά θα:
– συμμετέχουν ενεργά σε ομάδες μέχρι τριών παιδιών με δικό τους εξοπλισμό, που θα τους παρέχουμε εμείς
– αποκτήσουν την επιθυμία να εξερευνήσουν τα πάντα, εις βάθος
– μάθουν για το μέλλον και τις δικές τους δεξιότητες σε αυτό
– εξασκήσουν την κριτική σκέψη τους, στο πλαίσιο ανοικτών σεναρίων επίλυσης προβλημάτων
– δημιουργήσουν νέα γνώση μέσα από την ανακάλυψη, τη δημιουργία, τη διατύπωση και τον έλεγχο υποθέσεων με τον συνεχή πειραματισμό στις δημιουργίες τους
– καλλιεργήσουν δημιουργικότητα, αυτορρύθμιση και αυτοπεποίθηση
– ΔΙΑ-ΣΚΕ-ΔΑ-ΖΟΥΝ (συνεχώς)
ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΜΑΣ
Στα εργαστήρια STEM/Ρομποτικής του Δήμου Γλυφάδας, οι κύριοι στόχοι μας είναι γενικοί (για παράδειγμα αφού τα παιδιά κατανοήσουν τη λειτουργία απλών και σύνθετων μηχανών, θα κατασκευάσουν ρομπότ στο πλαίσιο συνεργατικών δραστηριοτήτων) και ειδικοί που κατηγοριοποιούνται σε τρεις περιοχές: τη γνωστική, τη συναισθηματική και τη ψυχοκινητική.
Τα εργαστήρια θα γίνουν στο Διασχολικό Κέντρο του δήμου Γλυφάδας , σε έναν χώρο ασφαλή, άνετο και αυτόνομο, που υποστηρίζει την ανάπτυξη συνεργατικών δραστηριοτήτων, υπερκαλύπτοντας τις παραπάνω προδιαγραφές για την ανάπτυξη των γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών μας.
Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν σε 5 εβδομάδες με ημερομηνία έναρξης από τις 31 Οκτωβρίου.
Η διάρκεια του εργαστηρίου θα είναι 90’ / μία φορά την εβδομάδα.
Ώρες εργαστηρίων για μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ (17:30 έως 19:00 από Δευτέρα – Παρασκευή και Σάββατο 10:00 έως 11:30)
Ώρες εργαστηρίων για μαθητές των Δ΄, Ε΄, ΣΤ (19:30 έως 21:00 από Δευτέρα – Παρασκευή και Σάββατο 12:00 έως 13:30)
Σημείωση : Σε περίπτωση που καλυφθούν οι θέσεις των εργαστηρίων και ανάλογα με τον αριθμό των αιτήσεων θα ακολουθήσει και δεύτερη περίοδος του προγράμματος, ώστε κανένα παιδί να μην μείνει εκτός!
Δηλώστε συμμετοχή στις παρακάτω φόρμες.
Για μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων εγγραφείτε εδώ.
Για μαθητές των Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων εγγραφείτε εδώ.