Ξεκινήσαμε από τη Νέα Φιγαλεία τις εργασίες βελτίωσης του οδοστρώματος στην Επαρχιακή Οδό Θολού-Νέας Φιγαλείας, αναφέρει ο Αντιπεριφερειάρχης Τουρισμού και Πολιτισμού της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, Νίκος Κοροβέσης.
Υλοποιώντας την δέσμευση του Περιφερειάρχη Νεκτάριου Φαρμάκη για « Έργα σε όλη την Ηλεία, έργα για όλους», βρέθηκε στις εργασίες των τεχνικών συνεργείων στη Νέα Φιγαλεία και μας εξηγεί πως το πλάνο αφορά:
▪︎Εργασίες συντήρησης και βελτίωσης της οδικής ασφάλειας εκτελούνται αυτή την περίοδο, από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, στην Επαρχιακή Οδό Θολού-Νέας Φιγαλείας. Οι εργασίες αφορούν τόσο την στρώση αντιολισθητικού ασφαλτοτάπητα υψηλής ποιότητας, όσο και αντιπλημμυρικά έργα, τα οποία θα ενισχύσουν την ασφάλεια των οδηγών και των οχημάτων.
▪︎Συγκεκριμένα, οι εργασίες αφορούν τα τμήματα «Θολό-Λέπρεο» και 《Φασκομηλια-Ν.Φιγαλεία 》
▪︎Το έργο αποτελεί μέρος του γενικού έργου «Συντήρηση – Αποκατάσταση και άρση της επικινδυνότητας του Επαρχιακού Οδικού Δικτύου Π.Ε. Ηλείας» προϋπολογισμού 9.300.000€ και χρηματοδοτούμενου από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επνεδύσεων, ενώ ανάδοχος εταιρεία του έργου έχει αναλάβει η εταιρεία «ΟΔΟΣ Α.Τ.Ε.», η οποία έχει αναλάβει και το έργο της Βελτίωσης της Οδικής Ασφάλειας στην Εθνική Οδό Πύργου-Κυπαρισσίας.