Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε, με πρωτοβουλία του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δήμου Περιστερίου «Οδοιπορικό», συνάντηση γνωριμίας και σύνδεσης με φορείς υγείας και ψυχικής υγείας που δραστηριοποιούνται στον Δήμο Περιστερίου.
Στην συνάντηση, που συντόνιζε ο Αντιδήμαρχος Υγείας Γιώργος Μπεκιάρης, Πρόεδρος του Οδοιπορικού, συμμετείχαν οι εκπρόσωποι από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου, το Τμήμα Ενδοοικογενειακής βίας της Αστυνομίας, το 2ο Κέντρο Υγείας (πρώην ΙΚΑ), το Κέντρο Ψυχικής Υγείας, το Βοήθεια στο Σπίτι, το ΚΕΠ Υγείας και το Κοινωνικό Ιατρείο. Η συνάντηση ανέδειξε καθημερινές πρακτικές, δυσκολίες και ανάγκες στο πεδίο της δράσης.
Με στόχο την υλοποίηση μελλοντικών αποτελεσματικών παρεμβάσεων στην τοπική κοινότητα του Περιστερίου και όπλο την πολύτιμη εμπειρία ετών και τη διάθεση για ουσιαστική συνεργασία, η συνάντηση αυτή αποτελεί τη βάση για τη δημιουργία ενός στέρεου και ασφαλούς τοίχους προστασίας και υποστήριξης των ευάλωτων πληθυσμών στον Δήμο Περιστερίου.