Ολοκληρώθηκε το Ετήσιο Τακτικό Συνέδριο της ΠΕΔ Θεσσαλίας στο Καστράκι Μετεώρων – Οι προτάσεις της ΠΕΔ στο ετήσιο συνέδριο της ΚΕΔΕ στον Βόλο
Η αντιμετώπιση της ενεργειακής κρίσης με συγκεκριμένες θέσεις και η εξασφάλιση του ελάχιστου κόστους λειτουργίας των ΟΤΑ, η στελέχωση των δήμων που έχουν σοβαρά προβλήματα εξαιτίας της έλλειψης προσωπικού και η αποτελεσματική λειτουργία του Ταμείου Ανάκαμψης, ώστε να ωφεληθούν οι τοπικές κοινωνίες, βρέθηκαν στο επίκεντρο του προχθεσινού ετήσιου συνεδρίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων της Θεσσαλίας που έγινε στα Μετέωρα.
Εν όψει του συνεδρίου της ΚΕΔΕ που θα γίνει στον Βόλο και πιο συγκεκριμένα στο Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου, από 21-23 Νοεμβρίου, ο πρόεδρος της ΠΕΔ Θανάσης Νασιακόπουλος κάλεσε τους συναδέλφους του να κωδικοποιήσουν τις προτάσεις για τα παραπάνω θέματα, προκειμένου να υποβληθούν στο συνέδριο.