Ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα το έργο της αντικατάστασης των σωληνώσεων αμιάντου από το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης.
Πρόκειται για ένα απολύτως εδώ και δεκαετίες αναγκαίο έργο για την Ύδρα, δύσκολο ως προς την εφαρμογή του με δεδομένο ότι δεν υπάρχει σαφής αποτύπωση του 60 και πλέον ετών κεντρικού δικτύου ύδρευσης του Νησιού. Για τον λόγο αυτό ο Δήμος ζητεί την συνεργασία και την κατανόηση όλων των κατοίκων της Ύδρας.
Ταυτόχρονα όσοι οικοδόμοι της Ύδρας επιθυμούν να εργαστούν στο εν λόγω έργο να επικοινωνήσουν με τον ανάδοχο εργολάβο κ. Πανανάκη Βασίλειο στο 6978333664.
Το έργο έχει συνολικό προϋπολογισμό 1.729.354,54 Ευρώ και η χρηματοδότησή του εξασφαλίστηκε από το πρόγραμμα “Φιλόδημος” του Υπουργείου των Εσωτερικών” ύστερα από σχετική αίτηση του Δήμου.