Μέσα στη γιορτινή ατμόσφαιρα και το κλίμα χαράς της χριστουγεννιάτικης γιορτής των παιδιών του 5ου Βρεφονηπιακού σταθμού, πραγματοποιήθηκαν και τα εγκαίνια της νέας δομής, την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022.
Ο 5ος παιδικός σταθμός μεταφέρθηκε απο την οδό Αιγίνης οπου λειτουργούσε, στο ιδιόκτητο κτήριο του Δήμου επι της Αγ. Κων/νου και Ελένης και αδειοδοτηθηκε ως Βρεφονηπιακός, καθως πλεον φιλοξενεί και βρέφη.
Στόχος της Δημοτικής Αρχής ειναι να μετατραπούν όλοι οι παιδικοί σταθμοί σε βρεφονηπιακούς, γεγονός που θα πραγματοποιηθεί απο τη νεα σχολική χρονιά, καθώς και σταδιακά να μεταφερθούν σε ιδιόκτητα κτήρια.
Ο 5ος Βρεφονηπιακός φιλοξενεί 40 νήπια και 12 βρέφη και αποτελεί ένα “παιδαγωγικό στολίδι” που αντανακλά το υψηλό επίπεδο παρεχόμενων κοινωνικών υπηρεσιών που σταθερά προσφέρει ο Δήμος στους πολίτες.