Ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κωνσταντίνος Μουτζούρης επισκέφτηκε τον Τρίγονα όπου συναντήθηκε με τον Πρόεδρο της Κοινότητας Παναγιώτη Ζαλούμη. Ο Περιφερειάρχης επισκέφτηκε το έργο που εκτέλεσε η Περιφέρεια στο χειμάρρο που βρίσκεται στην είσοδο του χωριού μετά από αίτημα των κατοίκων, δίνοντας λύση σε ένα χρόνιο πρόβλημα.
Αμέσως μετά ανέφερε:
«Ο χείμαρρος προκαλούσε πολλά προβλήματα στους κατοίκους και στις επιχειρήσεις που βρίσκονται στην είσοδο του Τρίγονα και είχαμε δεσμευτεί να παρέμβουμε για να επιλύσουμε το πρόβλημα όπως και κάναμε. Με την πρώτη βροχόπτωση ήρθα επί τόπου για να δω την «λειτουργία» του έργου και χαίρομαι που διαπίστωσα ότι οι εργασίες που έγιναν ήταν αποτελεσματικές. Πέρα από έργα μεγάλα και αναπτυξιακά τα οποία σχεδιάζει και υλοποιεί η Περιφέρεια, οφείλει να παρεμβαίνει και σε μικρά καθημερινά τα οποία έχουν άμεσο αντίκτυπο στον πολίτη».