Ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης, ως ελάχιστη ένδειξη σεβασμού στη μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος που συγκλόνισε ολόκληρη της Ελλάδα και ως ελάχιστη ένδειξη συμπαράστασης στις οικογένειές τους, συμμετέχοντας στο τριήμερο πένθος της χώρας, κατόπιν του εγγράφου του Δημάρχου κ.Λέντζα Ιωάννη και σε εφαρμογή των διατάξεων «Σύγκληση του Δημοτικού Συμβουλίου» του ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ-ΚΥΛΛΗΝΗΣ σύμφωνα με την οποία:
«Αν υφίστανται λόγοι ανωτέρας βίας, που δεν επιτρέπουν την πραγματοποίηση της συνεδρίασης στο χρόνο που έχει ορισθεί με την πρόσκληση, τότε ο Πρόεδρος γνωστοποιεί στους συμβούλους εγγράφως ή με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο έγκαιρα την αναβολή της συνεδρίασης αναφέροντας και τους λόγους της αναβολής. Στην περίπτωση αυτή η συνεδρίαση μπορεί να πραγματοποιηθεί με τα ίδια θέματα της ημερήσιας διάταξης, άμεσα, μετά την άρση των λόγων αναβολής της, σε χρόνο που προσδιορίζει ο Πρόεδρος, χωρίς να είναι απαραίτητο να τηρηθεί η προθεσμία των τριών τουλάχιστον ημερών για την γνωστοποίησή της», μεταθέτει την ημέρα και ώρα σύγκλησης της προγραμματισθείσας δημόσιας ΕΙΔΙΚΗΣ συνεδρίασης με ημερομηνία συνεδρίασης Πέμπτη (2/3), και ώρα 20:30 μ.μ. για την Δευτέρα (6/3), και ώρα 19:30 μ.μ., για συζήτηση και λήψη απόφασης «στο ίδιο θέμα : Ψήφιση προϋπολογισμού του Δήμου Ανδραβίδας-Κυλλήνης, οικονομικού έτους 2023 και Ολοκληρωμένου Πλαισίου Δράσης-Στοχοθεσία» της ημερήσιας διάταξης που περιλάμβανε η πρόσκλησή.
Εισηγητές: Κα Κακαλέτρη Γεωργία, Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών και Κα Χριστοπούλου Ιουλία Αναπληρώτρια Δ/ντρια Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Ανδραβίδας-Κυλλήνης