Με λαμπρότητα, όπως αρμόζει στη Γορτυνία, αλλά και στην ημέρα, προεξάρχοντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως κ.κ. Νικηφόρου και παρουσία της δημοτικής αρχής, εορτάστηκε τον Άη-Γιώργη στα Τρόπαια.
Αναβίωσε το εντυπωσιακό έθιμο «Άη-Γιώργης και Καβαλάρηδες», σε συνδιοργάνωση του χορευτικό συλλόγου «Αρίων» Γορτυνίας και του εκκλησιαστικού συμβουλίου του Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Τροπαίων, με την υποστήριξη των Δήμου Γορτυνίας – ΔΗ.Κ.Ε.Γ.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2023/04/343188861_520286063637911_1033849073240970490_n.jpg)
Ακολούθησε παραδοσιακό γλέντι με πίπιζες, έκθεση με χειροποίητα κεντητά ψωμιά «τις Κουλούρες τ’ Αγιωργιού» και καλλιτεχνικό εργαστήριο στο πνευματικό κέντρο.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2023/04/343195068_1644713125950701_41752225765327691_n.jpg)
Χρόνια Πολλά σε κάθε ξωκλήσι και ναό του Αγίου Γεωργίου και σε όλα τα χωριά μας που γιόρταζαν εχθές! Χρόνια Πολλά, γερά κι ευτυχισμένα στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες!
Και του χρόνου Γορτυνία! αναφέρει στο μήνυμα του ο δήμαρχος Γορτυνίας, Ευστάθιος Κούλης.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2023/04/343233354_1940876232927341_8938059231117945337_n.jpg)
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2023/04/343147417_684209153473885_245020204582980891_n.jpg)