Ολοκληρώνεται το έργο της ανακαίνισης του δημοτικού κτιρίου στο Μανδράκι
Φέτος αναμένεται να λειτουργήσει πλήρως και η πεντάστερη ξενοδοχειακή του μονάδα με 17 σουίτες. Πρόκειται για μια σημαντική επένδυση για την Ύδρα.
Ο επενδυτής κ. Authur Fitziwilliam, τήρησε τις υποχρεώσεις που προβλέπονται από το συμφωνητικό μίσθωσης που έχει υπογράψει με τον Δήμο από το 2016. Δημιούργησε μια τουριστική μονάδα υψηλών προδιαγραφών. Την ανακαίνιση του κτιρίου έχει αναλάβει ο Υδραίος Εργολάβος Βαγγέλης Ρούσης.
Ο Δήμος από το 2016 και μέχρι σήμερα, από το εν λόγω ακίνητο, έχει εισπράξει από ενοίκια 522.822,46 Ευρώ ενώ το κόστος της ανακαίνισης που θα παραμείνει υπέρ του Δήμου, ξεπέρασε τα δύο εκατομμύρια ευρώ.
«Με στρατηγική και όραμα αξιοποιούμε σωστά την ακίνητη περιουσία του Δήμου μας! Εμείς δεν έχουμε πολλά να πούμε! Έχουμε πολλά να κάνουμε! Κάθε μέρα το αποδεικνύουμε με τα έργα μας!», το μήνυμα της Δημοτικής Αρχής.