Στο πλαίσιο του προγράμματος για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας υπογράφηκε σύμβαση, στις 16/05 μεταξύ του Δήμου Λαυρεωτικής και της αναδόχου εταιρείας, συμβατικού προϋπολογισμού 2.745.301,60 ευρώ.
Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου Ανάκαμψης καιΑνθεκτικότητας «Ελλάδα 2.0» με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης – NextGeneration EU.
Θα πραγματοποιηθεί μια σειρά παρεμβάσεων για τη βελτίωση του οδοστρώματος που αφορά στην εντός σχεδίου πόλης περιοχή Κερατέας, περιοχή Κακής Θάλασσας Κερατέας,περιοχή Πλάκας Κερατέας και περιοχή του Αγίου Κωνσταντίνου.
Πρόκειται για περιοχές αμιγούς κατοικίας στις οποίες υπάρχουν πολλοί κοινόχρηστοι χώροι, σχολεία, εκκλησίες, αθλητικά κέντρα και έχουν μεγάλη κίνηση πεζών.
Το έργο προβλέπεται να ξεκινήσει άμεσα.