Ο Δήμος Βισαλτίας με σύνθημα «Κάνουμε πράσινες τις γειτονιές μας», ολοκλήρωσε μία σειρά δράσεων αφιερωμένες στην Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 10 και την Κυριακή 11 Ιουνίου 2023.
Το πρωί του Σαββάτου μικροί και μεγάλοι εθελοντές, ο Σύλλογος Νιγριτινών Θεσσαλονίκης και εκπρόσωποι συλλόγων συμμετείχαν στη δράση «Κάθε καπάκι, ένα χαμόγελο», έχοντας συγκεντρώσει πλαστικά καπάκια και εναποθέτοντάς τα στηνειδικά διαμορφωμένη κατασκευή στην Κεντρική Πλατεία της Νιγρίτας. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης η προστασία του περιβάλλοντος και η υποστήριξη των συμπολιτών μας.
Το απόγευμα της ίδιας ημέρας εθελοντές του δήμου μας έδωσαν ραντεβού στο Κεντρικό Πάρκο της Νιγρίτας συμμετέχοντας στην εθελοντική δράση καθαρισμού της περιοχής, «ΚαθαρίΖΩ τον τόπο μου».