Επεκτείνεται προς Πανόραμα Άνω Λιοσίων η φωτιά. Μήνυμα απομάκρυνσης των κατοίκων από το 112
Επικίνδυνα εξελίσσεται η φωτιά που ξεκίνησε στη Φυλή, το μεσημέρι της Τρίτης 22 Αυγούστου 2023.
Αφού κινήθηκε νότια του Αγίου Κυπριανού κατευθύνεται, ανατολικά, προς τη συνοικία Πανόραμα. Στο σημείο αυτό έχουν επικεντρωθεί οι προσπάθειες της Πολιτικής Προστασίας με επικεφαλής τον Αντιδήμαρχο Μιχάλη Οικονομάκη.
Εν τω μεταξύ, ήδη το 112 της Πολιτικής Προστασίας έχει στείλει μήνυμα απομάκρυνσης των κατοίκων του Πανοράματος, με κατεύθυνση τα Άνω Λιόσια. Οι εν λόγω κάτοικοι μπορούν να προσέρχονται, για φιλοξενία, στο Δημαρχείο Άνω Λιοσίων, όπου έχει οργανωθεί ομάδα υποδοχής.
Ο Δήμαρχος Φυλής Χρήστος Παππούς, να κάνει έκκληση για επιπλέον εναέρια μέσα άμεσα, καθώς όπως χαρακτηριστικά είπε «η φωτιά είναι εκτός ελέγχου, καίει σε πευκοδάσος, υπάρχουν ζημιές σε σπίτια».