Με λαμπρότητα και κατάνυξη εορτάστηκε στο Δήμο Παλαιού Φαλήρου, η μνήμη του Πολιούχου Αγίου Αλεξάνδρου.
Στην Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, που τελέστηκε στον ομώνυμο Ενοριακό Ναό, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Νέας Σμύρνης κ. Συμεών υποδέχθηκε τον χοροστατούντα Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Καλαβρύτων κ.Ιερώνυμο και τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμόθεο.
Στον εορτασμό παρεβρέθηκαν ο δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου Γιάννης Φωστηρόπουλος, ο Υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών Χάρης Θεοχάρης, οι βουλευτές Διονύσης Χατζηδάκης, Βασίλης Σπανάκης και Παύλος Χρηστίδης εκπρόσωποι κομμάτων και τοπικές αρχές.
Στην συνέχεια, με τη συμμετοχή πλήθους Φαληριωτών, ακολούθησε η περιφορά της σεπτής εικόνας του Αγίου Αλεξάνδρου, η οποία συνοδεύτηκε από μπάντα και άγημα του Πολεμικού Ναυτικού.
Ο προστάτης της πόλης μας Άγιος Αλέξανδρος, ας μας έχει υπό τη σκέπη του και ας φωτίζει τις αποφάσεις μας, αναφέρει σε μήνυμα του ο δήμαρχος Γιάννης Φωστηρόπουλος.