Απομακρύνθηκε από συνεργείο του Δήμου Βύρωνα, πέργκολα γνωστού ζαχαροπλαστείου στην πλατεία Ευάγγελου Μαρτάκη και ο χώρος αυτός αποδίδεται, πλέον, στην ελεύθερη κίνηση των πολιτών.
Η πλατεία Μαρτάκη όπως και οι πλατείες Σμύρνης, Ελ. Βενιζέλου (Αγ. Λαζάρου) και Βυζαντίου, έχουν ενταχθεί στο μεγάλο σχέδιο ανάπλασης του Κέντρου του Βύρωνα και της Μεταμόρφωσης, ύψους 9,5 εκατ. ευρώ. Το σχέδιο εκτός από την ανάπλαση των τεσσάρων πλατειών, περιλαμβάνει διεύρυνση πεζοδρομίων, πεζοδρομήσεις και πάρκα τσέπης!
«Δίνουμε έμφαση στην ανεμπόδιστη κίνηση των πολιτών στην πόλη και ειδικά των ηλικιωμένων, των μικρών παιδιών και των ΑμεΑ. Αφαιρούμε από πλατείες και πεζοδρόμια κατασκευές και στάσεις που δεν χρησιμοποιούνται, μεγαλώνουμε τα πεζοδρόμια στο κέντρο της πόλης. Βιώσιμή πόλη, είναι η πόλη που μπορείς να περπατάς», τόνισε ο δήμαρχος Γρηγόρης Κατωπόδης.