Μια δύσκολη νύχτα πέρασαν οι κάτοικοι στην Φθιώτιδα από το πέρασμα της κακοκαιρίας Daniel. Τα πλημμυρικά φαινόμενα συνεχίστηκαν και οι αρχές βρίσκονταν επί ποδός όλο το βράδυ.
Ο δήμαρχος Δομοκού Μπάμπης Λιόλιος δήλωσε στο lamianow.gr «έχουν καταστραφεί τα 2/3 του δήμου Δομοκού. Δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιο φαινόμενο. Ούτε εμείς, ούτε οι ηλικιωμένοι εδώ και αρκετές δεκαετίες. Είναι ανυπολόγιστη η καταστροφή. Σήμερα θα επιχειρήσουμε να αποτυπώσουμε το μέγεθος της καταστροφής».
Τρία χωριά είναι αποκομμένα. Πρόκειται για τα Πετρίλια, την Αγραπιδιά και την Αχλαδιά.
“Ήταν μια δύσκολη κατάσταση. Είναι βιβλικές οι εικόνες που έχουμε δει από χθες και ειδικά στην περιοχή του Δήμου Δομοκού αλλά και στην πόλη της Λαμίας” είπε ο υπεύθυνος πολιτικής προστασίας Ζώης Πολύζος στο lamianow.gr συμπληρώνοντας : “…υπάρχουν ακόμη πλημμυρισμένα και αποκομμένα χωριά στον δήμο Δομοκού. Κάτοικοι δεν μπορούν να κατέβουν από τα σπίτια τους γιατί τα χωριά έχουν πλημμυρίσει και προσεγγίζουν οι υπηρεσίες προκειμένου να τους δώσουν φαγώσιμα και νερό. Η καταστροφή είναι ανυπολόγιστη” συμπλήρωσε.