Η κατάσταση στο τμήμα της συνοικίας του Αγίου Γεωργίου, που παρουσιάστηκε από χθες πλημμυρικά φαινόμενα, έχει εδώ και ώρα σταθεροποιηθεί, ενώ τα νερά υποχωρούν. Υπενθυμίζεται ότι τα προβλήματα εντοπίστηκαν σε μικρό τμήμα της μεγάλης συνοικίας του Αγίου Γεωργίου και ειδικότερα στην περιοχή της οδού Κάρλας, κοντά στο Πολιτιστικό Κέντρο της συνοικίας.
Η παρουσία στελεχών της δημοτικής αρχής, μηχανημάτων και προσωπικού του Δήμου Λαρισαίων, ήταν συνεχής από χθες το βράδυ, ενώ έγιναν παρεμβάσεις όπου χρειάστηκαν.
![Λάρισα: Ομαλοποιήθηκε η κατάσταση σε τμήμα της συνοικίας Αγ. Γεωργίου – Σε επιφυλακή για τη στάση του Πηνειού](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/09/dim-lar-plimir2.jpg)
Πλέον, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο θέμα της στάθμης του Πηνειού, που έχει ανέβει σημαντικά.
Υπενθυμίζεται πως νωρίς το πρωί έγινε με επιτυχία της ΕΜΑΚ στον οικισμό Κάστρο της Ραχούλας, όπου εγκλωβισμένοι κάτοικοι. Ο δήμαρχος Λαρισαίων Απόστολος Καλογιάννης επισκέφθηκε και το Κλειστό της Νεάπολης, όπου φιλοξενούνται από χθες το βράδυ πλημμυροπαθείς.
![Λάρισα: Ομαλοποιήθηκε η κατάσταση σε τμήμα της συνοικίας Αγ. Γεωργίου – Σε επιφυλακή για τη στάση του Πηνειού](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2023/09/dim-lar-plimir3-1.jpg)
Τέλος, αξίζει να τονιστεί η συγκινητική παρουσία πολλών εθελοντών, κυρίως νέων παιδιών, στη Διεύθυνση Πρασίνου (Φυτώριο) και στη συνοικία του Αγίου Γεωργίου. Οι Εθελοντές βρέθηκαν και σήμερα στο Φυτώριο, προσφέροντας σημαντική βοήθεια στη μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλει ο Δήμος Λαρισαίων από την έναρξη της Κακοκαιρίας.