Με το νησί να βρίσκεται για πέμπτη ημέρα χωρίς νερό, ο κ. Στασινόπουλος έχει λάβει καταγγελίες ότι «έβγαινε πετρέλαιο από τις βρύσες» των σπιτιών.
Στο μεταξύ, τις προσεχείς ημέρες αναμένεται να βγουν τα χημικά και βιολογικά αποτελέσματα, για να διαπιστωθεί εάν κρίνεται ασφαλής η κατανάλωση νερού, μετά την δειγματοληψία, που πραγματοποιήθηκε από δεξαμενές, όπως μεταδίδει το imerazante.
Συνεπεία αυτού, ο δήμαρχος του νησιού, Γιώργος Στασινόπουλος, υπέβαλε αίτημα να κηρυχθεί η Ζάκυνθος σε κατάσταση έκτακτης, λόγω της εισροής πετρελαίου στο δίκτυο ύδρευσης.
Υπενθυμίζεται ότι, το πρόβλημα προκλήθηκε όταν κατά την διάρκεια γεμίσματος δεξαμενής πετρελαίου θέρμανσης σε κατοικία, η μάνικα έπεσε από την δεξαμενή, το πετρέλαιο χύθηκε στο δρόμο και κατέληξε στο δίκτυο ύδρευσης μέσα από ραγισμένο σωλήνα του δικτύου ομβρίων.
Οι κάτοικοι της Ζακύνθου προμηθεύονται νερό από υδροφόρες του Δήμου αλλά και ιδιωτών.