Με κάθε μεγαλοπρέπεια η Παλλήνη γιόρτασε χθες, 1 Φεβρουαρίου, τον Πολιούχο της Άγιο Τρύφωνα.
Στην Πανηγυρική Θεία Λειτουργία Ιερουργούντων του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Λαοδικείας κ.κ. Θεοδωρήτου & του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ. Νικολάου παρέστη ο Δήμαρχος Παλλήνης Χρήστος Αηδόνης, εκπρόσωποι του Κοινοβουλίου, της Περιφέρειας Αττικής, σύσσωμη η Δημοτική Αρχή Παλλήνης, Δημοτικοί Σύμβουλοι, εκπρόσωποι φορέων της πόλης και πλήθος πιστών.
Τη λιτάνευση της Ιεράς εικόνας του Αγίου Τρύφωνος, συνόδεψε η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου.
Ο κ. Αηδόνης αντάλλαξε ευχές με τους πατέρες της Εκκλησίας και τους πιστούς, ενώ δεν παρέλειψε να δηλώσει με αφορμή την ιδιαίτερη ημέρα, πως η πολιτιστική και θρησκευτική ιστορία του τόπου θα τύχει ειδικής προσοχής από τη νέα Δημοτική Αρχή και θα συμβάλλει καθοριστικά στη συνολική ανάδειξη της ταυτότητας του Δήμου Παλλήνης.