Μια ακόμη βράβευση για το νησί πρότυπο στην διαχείριση απορριμμάτων. Η Τήλος το πρώτο πιστοποιημένο παγκοσμίως πράσινο νησί τιμήθηκε στα Greek Green Awards 2024 στα πλαίσια της Διεθνούς Έκθεσης VERDE.TEC στο MEC Παιανίας.
Μέσα από το πρόγραμμα TILOS ZERO WASTE η Τήλος αναδείχτηκε ως πρότυπο στην διαχείριση αποβλήτων και σήμερα είναι ένα νησί με μηδενικά απόβλητα, εφαρμόζοντας ένα ολοκληρωμένο σύστημα κυκλικής οικονομίας.
Την βράβευση στην δραστήρια δήμαρχο Μαρία Καμμά έκανε ο Πρόεδρεος του ΟΑΣΠ καθηγητής Ευθύμιος Λέκκας. Η Μαρία Καμμά δήλωσε για μια ακόμη φορά περήφανη για το πρωτοποριακό επίτευγμα της Τήλου και τόνισε ότι σημαντικό μερίδιο έχει η τοπική κοινωνία που αγκάλιασε την πρωτοβουλία και βοήθησε στα μέγιστα να πραγματοποιηθεί. Ειδική αναφορά έκανε στον περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου Γιώργο Χατζημάρκο ο οποίος εξαρχής στήριξε το πρόγραμμα και σήμερα μετά την λήξη του πιλοτικού χαρακτήρα του, ανέλαβε την χρηματοδότηση του.