Την Κυριακή 7 Απριλίου 2024, θα πραγματοποιηθούν εκ νέου οι δημοτικές εκλογές στο Δήμο Αλεξάνδρειας, στην Ημαθία, καθώς οι προηγούμενες ακυρώθηκαν.
Ο Αντιπεριφερειάρχης Ημαθίας, έχοντας υπόψιν την απόφαση του Α’ Τμήματος του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βέροιας, με την οποία ακυρώθηκαν οι εκλογές που διενεργήθηκαν την 8η Οκτωβρίου 2023 στο Δήμο Αλεξάνδρειας, διέταξε την επανάληψη της εκλογικής διαδικασίας.
Η ως άνω αναφερθείσα απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βέροιας, έκρινε ότι, ο συνδυασμός «Μαζί ΑλλάΖΟΥΜΕ», με επικεφαλής τη Δώρα Κουρκουτά, κακώς δεν είχε ανακηρυχθεί νόμιμος υποψήφιος από το Πρωτοδικείο, με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να συμμετάσχει στις δημοτικές εκλογές του περασμένου Οκτωβρίου.
Το Πρωτοδικείο είχε κρίνει ότι στο ψηφοδέλτιο του συνδυασμού της κ. Κουρκουτά, δεν υπήρχε ο απαιτούμενος αριθμός γυναικών, κάτι που όμως δεν δέχθηκε το Διοικητικό Πρωτοδικείο Βέροιας και ακύρωσε τις δημοτικές εκλογές στον εν λόγω Δήμο.
Οι συνδυασμοί που συμμετέχουν είναι οι εξής:
α) »Μαζί ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ», β) «ΩΡΑ ΕΥΘΥΝΗΣ» και γ) «ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ»
Αν χρειαστεί επαναληπτικός γύρος, θα γίνει την Κυριακή 14 Απριλίου 2024.