H προτεραιοποίηση των αναγκών των δήμων και πιθανώς οι δυνατότητες χρηματοδότησης του Σχεδίου Ανασυγκρότησης της Ηλείας με επίκεντρο την Αρχαία Ολυμπία θα συζητηθούν σε μία ακόμα συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί το πρωί της ερχόμενης Δευτέρας 15/4, στο ξενοδοχείο «Αmalia» στην Αρχαία Ολυμπία μεταξύ του Υφυπουργού Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας Χρήστου Τριαντόπουλου, Γενικών Γραμματέων της Κυβέρνησης, των δημάρχων της Ηλείας, του Αντιπεριφερειάερχη Ηλείας, Νίκου Κοροβέση, στελεχών της διαΝΕΟσις και φορέων του νομού, με πρωτοβουλία αυτή τη φορά του κ. Τριαντόπουλου που έχει αναλάβει πρόεδρος της Κυβερνητικής Υποεπιτροπής.
Θυμίζουμε πως κατά τη διάρκεια της τελευταίας συνάντησης τον περασμένο Ιανουάριο, οι εκπρόσωποι της Κυβέρνησης ενημέρωσαν τους εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για θέματα της αρμοδιότητάς τους και ειδικότερα αυτά που συνδέονται με την εφαρμογή της μελέτης, αλλά και για τη μεταξύ τους συνεργασία στα επόμενα στάδια ενώ οι δήμαρχοι υπέγραψαν Μνημόνιο συνεργασίας για τη δημιουργία και αξιοποίηση συνεργειών μεταξύ Δήμων σε θέματα τεχνικής και διοικητικής υποστήριξης καθώς και αίτημα προς το Υπουργείο Τουρισμού χαρακτηρισμού της περιοχής Ηλείας ως «Πρότυπος Τουριστικός Προορισμός Ολοκληρωμένης Διαχείρισης».
Πλέον, σύμφωνα με πληροφορίες, οι νέοι δήμαρχοι της Ηλείας έχουν ολοκληρώσει την προτεραιoποίηση των αναγκών αφού γι’ αυτούς υποτίθεται πως δόθηκε χρονική παράταση και με δεδομένο πως οι παλιοί δήμαρχοι έχουν έτοιμες τις προτάσεις τους, θεωρείται ότι ήρθε η ώρα να περάσουμε από την θεωρία στην πράξη, και κυρίως στην δυνατότητα χρηματοδοτήσεις κάποιων έστω από τα έργα που περιλαμβάνει η μελέτη.