Την άμεση λύση σε ένα πρόβλημα που τείνει να πάρει διαστάσεις επιδιώκει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, ο οποίος με επιστολή προς τον Υπουργό Εθνικής Οικονομίας & Οικονομικών Κώστα Χατζηδάκη, την οποία κοινοποιεί στην Περιφερειακή Ένωση Δήμων Κρήτης – ΠΕΔ και στην Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας – Κ.Ε.Δ.Ε., ζητάει την τροποποίηση του πλαισίου ρυθμίσεων των ληξιπρόθεσμων οφειλών των πολιτών, προς τους Δήμους.
Ειδικότερα, με την συγκεκριμένη επιστολή, ο Αλέξης Καλοκαιρινός περιγράφει το μέγεθος του προβλήματος όπως εντοπίζεται στον Δήμο Ηρακλείου, την διαχρονικότητα που το χαρακτηρίζει και τις αδυναμίες του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου που δημιουργούν ένα ασφυκτικό πλαίσιο για τους πολίτες, ζητώντας νομοθετική παρέμβαση έτσι ώστε να υπάρξει:
• Επαναφορά της ρύθμισης των 100 δόσεων.
• Δυνατότητα διαγραφής του συνόλου των προσαυξήσεων στην εφάπαξ εξόφληση της οφειλής.
• Προοδευτική διαγραφή του ποσοστού των προσαυξήσεων, ανάλογα με τον τελικό αριθμό των δόσεων κάθε ρύθμισης.
• Περιορισμό του ύψους των προσαυξήσεων, έτσι ώστε να μην υπερβαίνει το 100% της αξίας του αρχικού κεφαλαίου.
«Η Αυτοδιοίκηση πρέπει να λειτουργεί με τρόπο ορθολογικό και ουσιαστικό, αλλά και με κοινωνική ευαισθησία.
Επίσης, οφείλει να αναδεικνύει προβλήματα και να προτείνει λύσεις στο πεδίο ευθύνης της.
Αυτό κάνουμε ως Δημοτική Αρχή, για ένα γνωστό πρόβλημα που έρχεται από το παρελθόν και πρέπει να λυθεί με τρόπο δίκαιο και αποτελεσματικό. Ειδικά σε ό,τι αφορά ευάλωτα νοικοκυριά και μικροοφειλέτες, που βρίσκονται σε αντικειμενική αδυναμία ανταπόκρισης, πρέπει άμεσα να υπάρξει ειδική μέριμνα από την Πολιτεία» αναφέρει σε δήλωσή του ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός.