Την οργισμένη αντίδραση του δημάρχου Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας, Γιάννη Τομπούλογλου προκάλεσαν οι εικόνες της πόλης με ανεξέλεγκτες στοίβες από σκουπίδια και μπάζα που ασυνείδητοι πέταξαν σε δημόσιους χώρους.
Δεν θα ανεχτούμε άλλο αυτή την κατάσταση, διαμηνύει και όποιοι δεν σέβονται τους κανόνες θα τιμωρούνται όπως ήδη έγινε με τον καταλογισμό προστίμων σε δύο παραβάτες.
Αναλυτικά η δήλωση του Γιάννη Τομπύλογλου:
ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ…
Με οργή και αγανάκτηση αντίκρισα τις εικόνες αυτές.
Εικόνες που μας προσβάλουν.
Δεν είναι δυνατόν να ανεχτούμε αυτήν την κατάσταση.
Η αυθαιρεσία και η ασυδοσία δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές.
Προφανώς, η Υπηρεσία επέβαλε και στις δυο περιπτώσεις τα προβλεπόμενα πρόστιμα και θα συνεχίσουμε τον συστηματικό έλεγχο, ώστε να αποφεύγονται παρόμοια γεγονότα.
Απευθύνω έκκληση στους συμπολίτες μας να παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να αποτρέπονται εικόνες που προσβάλλουν και υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής στο Δήμο μας.
Σεβασμός στους πολίτες και στην πόλη μας.