«Σχετικά με την αναβολή της σημερινής συνέντευξης τύπου με τον δήμαρχο Θανάση Μαμάκο, δεν υπάρχει κάτι πονηρό. Λείπει Αμερική ο καθηγητής Αιματολογίας Γιώργος Βασιλόπουλος και γυρίζει το Σάββατο. Δεν αλλάζει κάτι. Θα γίνει Δευτέρα η Τρίτη» διευκρινίζει ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Δημήτρης Κουρέτας.
«Τα χρήματα υπάρχουν από το ΠΕΠ Θεσσαλίας για την δημιουργία του ογκολογικού κέντρου. Χώρος θα δοθεί.
Όσοι αληθινά θέλετε να γίνει θα γίνουμε μια γροθιά και θα το ανακοινώσουμε σύντομα. Από εκεί και πέρα τι θα κάνει η Λαμία είναι δικό της θέμα. Η Θεσσαλία είναι όλη μια γροθιά» καταλήγει ο κ. Κουρέτας.
Ο Περιφερειάρχης σε χθεσινή δήλωση του είχε σχολιάσει αρνητικά την ανακοίνωση του διοικητή της ΔΥΠΕ σχετικά με την δημιουργία Ογκολογικού Κέντρου στη Λαμία και κάλεσε την πολιτική ηγεσία να μην την υλοποιήσει. Αναλυτικά ανέφερε:
Η ανακοίνωση από τον διοικητή της δυπε να γίνει Ογκολογικό Κέντρο στη Λαμία πάσχει από τεκμηρίωση . Καλώ τον υπουργό να μην το υλοποιήσει . Η μόνη πόλη που έχει λόγω του Πανεπιστημίου τεκμηρίωση να δημιουργηθεί ογκολογικό κέντρο είναι η Λάρισα ( η οποία δεν έχει )