Σε ειδική συνεδρίαση η οποία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 14/6, ψηφίστηκε ομόφωνα από το Δημοτικό Συμβούλιο ο ισοσκελισμένος προϋπολογισμός 2024 του Δήμου Ναυπλιέων.
Πρόκειται για έναν προϋπολογισμό, ο οποίος δίνει βαρύτητα στην ισορροπία και τη σταθερότητα, που στοχεύει στο να εδραιωθεί η αξιοπιστία του δήμου έτσι ώστε στη συνέχεια να έρθει σιγά σιγά και η αναπτυξιακή προοπτική που προβλέπεται στον σχεδιασμό της Δημοτικής Αρχής.
Σε δήλωσή του αμέσως μετά την ψήφιση του προϋπολογισμού, ο Δήμαρχος Ναυπλιέων, Δημήτριος Ορφανός τόνισε:
«Ο προϋπολογισμός αυτός δημιουργεί μια οικονομική εξισορρόπηση και δίνει μια προοπτική οικονομικής σταθερότητας.
Θεωρώ ότι αυτός ο προϋπολογισμός φέρει τη σφραγίδα της δημοτικής μας ομάδας και αντικατοπτρίζει το στόχο μας να φτιάξουμε βήμα-βήμα ένα δήμο σύγχρονο, αξιόπιστο, φιλόξενο και αποτελεσματικό.
Ένα δήμο πρότυπο».