Παρέμβαση μετά από τον δήμαρχο Θεσσαλονίκης Στέλιο Αγγελούδη, για το θέμα την καθαριότητας στην πόλη, έκανε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης Γιώργος Δημαρέλος, τονίζοντας την ανάγκη οι πολίτες να συνεργαστούν με την δημοτική αρχή για να εντοπιστούν οι ασυνείδητοι που βρωμίζουν την Θεσσαλονίκη.
Συγκεκριμένα ο κ. Δημαρέλος αναφέρει:
“Δεν θα επαναλάβω τα όσα αναφέρει η δήλωση του Δημάρχου, είναι σαφής και περιγράφει την καταστάσεις και τις προθέσεις μας.
Τονίζω όμως, την ανάγκη που υπάρχει για την συνεργασία των πολιτών για τον εντοπισμό των ασυνείδητων και την επιβολή των προστίμων.
Είναι ευθύνη της διοίκησης να πράξει τα δέοντα για την πρόληψη του φαινομένου της εναπόθεσης ογκωδών αλλά και της αποκομιδής αυτών, αλλά είναι εξίσου σημαντικό να γνωρίζουμε ποιος ευθύνεται γι αυτό. Όταν γνωρίζουμε ποιος ευθύνεται τα ογκώδη απομακρύνονται εντός λίγων ωρών από τους ίδιους.
Η συνεργασία Δημοτικής Αστυνομίας και Καθαριοτητας σε αυτή τη διαδικασία είναι πολύ καλή και θα γίνει ακόμα καλύτερη”.