Την τελική συνάντηση σε οτι αφορά.στο ζήτημα των τηλεθερμάνσεων της Δυτικής Μακεδονίας πραγματοποίησε ο Περιφεριάρχης Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Αμανατίδης με τους Δημάρχους και τους εκπροσώπους των τριών δημοτικών επιχειρήσεων, μετά απο σχετική πρόσκλησή του και ενόψει των συναντήσεων του με τον Υπουργό Ενέργειας & Περιβάλλοντος κ. Σκυλακάκη και τη διοίκηση της ΔΕΗ ΑΕ.
Είναι γνωστό οτι το τελευταίο εξάμηνο πραγματοποιήθηκε μία σειρά συζητήσεων και επαφών του Περιφερειάρχη για τα ζητήματα των τηλεθερμάνσεων Κοζάνης, Πτολεμαΐδας και Αμυνταίου.
Όπως τόνισε ο ίδιος:
“Έχοντας αναλάβει συντονιστικό ρόλο, επεδίωξα την καλύτερη δυνατή λύση, σε συνεργασία με τις Δημοτικές Αρχές και τους αρμόδιους Φορείς Διαχείρισης, (ΔΕΥΑΚ, ΔΕΤΗΠ, ΔΕΤΕΠΑ) στο πλαίσιο των αιτημάτων τους, για τα συμφέροντα των κατοίκων και την ομαλή προοπτική λειτουργίας των αντίστοιχων δημοτικών επιχειρήσεων.
Στόχος της προσπάθειας, να κλείσουν αυτά τα ζητήματα για την εύρυθμη και απρόσκοπτη λειτουργία των τηλεθερμάνσεων.
Καταλήξαμε στο τελικό κείμενο προτάσεων, διοικητικού και οικονομικού χαρακτήρα και εξουσιοδοτήθηκα να προωθηθεί ως μια λύση πακέτο στις εν λόγω συναντήσεις μου.”