Στην συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Περιφερειών της Βουλής, συμμετείχε ο δήμαρχος Ρεθύμνου, Γιώργης Μαρινάκης, στην οποία θέμα συζήτησης ήταν οι δομές υγείας στις νησιωτικές και στις δυσπρόσιτες περιοχές.
Ο κ. Μαρινάκης μετά την συνεδρίαση έκανε την ακόλουθη δήλωση:
“Είχα την τιμή να παραβρεθώ στην συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Περιφερειών της Βουλής των Ελλήνων, ανταποκρινόμενος στην Πρόσκληση του Προέδρου της, φίλου μου κ. Μάνου Κόνσολα. Αντικείμενο της συζήτησης ήταν οι πολιτικές για τη στελέχωση των δομών υγείας στις νησιωτικές και δυσπρόσιτες περιοχές. Μου δόθηκε η ευκαιρία να εκθέσω συνοπτικά και συγκεκριμένα το μείζον θέμα των κενών θέσεων ιατρικού και εν γένει νοσοκομειακού προσωπικού στις δημές Δημόσιας Υγείας της Κρήτης, τονίζοντας πως μπορεί το νησί μας να μην είναι δυσπρόσιτο αλλά τείνει να γίνει απρόσιτο λόγω τους κόστους διαβίωσης. Η αυτούσια τοποθέτησή μου θα αναρτηθεί μόλις μας αποσταλεί από την Υπηρεσία της Βουλής”.