Ο συντονισμός και η συνεργασία προς την τελική συμφωνία για την λειτουργία των τηλεθερμάνσεων Κοζάνης, Πτολεμαΐδας και Αμυνταίου είναι σε εξέλιξη.
Στο πλαίσιο αυτό, συνάντηση ενημέρωσης είχε χθες το απόγευμα, ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδόνιας, Γιώργος Αμανατίδης, με τους Δημάρχους Κοζάνης Γιάννη Κοκκαλιάρη, Εορδαίας Παναγιώτη Πλακεντά, Αμυνταίου Γιάννη Λιάση, τους Προέδρους των Δημοτικών Επιχειρήσεων και στελέχη τους, όπου και προσδιορίστηκαν οι επόμενες ενέργειες .
Προηγήθηκαν, την περασμένη εβδομάδα στην Αθήνα, οι συναντήσεις του Περιφερειάρχη Δυτικγς Μακεδονίας, για τις οποίες είχε εξουσιοδοτηθεί, με την Υφυπουργό Περιβάλλοντος & Ενέργειας Αλεξάνδρα Σδούκου και τον Γενικό Γραμματέα Ενέργειας Αριστοτέλη Αϊβαλιώτη, τον Πρόεδρο/Διευθύνοντα Σύμβουλο της ΔΕΗ Γιώργο Στάσση και τον αν. Διευθύνοντα Σύμβουλο Αλέξη Παΐζη