Την Προγραμματική Σύμβαση για την Επιχορήγηση Ιερών Ναών, Ιερών Μονών και Ιερών Μητροπόλεων της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας για τη Συντήρηση, Αποκατάσταση και Ανάδειξη των Υποδομών τους, προϋπολογισμού 479.200 ευρώ, υπέγραψε την Δευτέρα 30 Ιουλίου 2024, ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Αμανατίδης και οι Μητροπολίτες Καστοριάς κ.κ. Καλλίνικος και Φλωρίνης, Πρεσπών & Εορδαίας κ.κ. Ειρηναίος, παρουσία του Αντιπεριφερειάρχη Καστοριάς Δημήτρη Σαββόπουλου.
Σύμφωνα με τη σύμβαση, το πρόγραμμα για την Π.Ε. Καστοριάς περιλαμβάνει παρεμβάσεις σε επτά ναούς και μονές:
Η υλοποίηση του προγράμματος χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΣΑΕΠ 041) της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, σύμφωνα με την από 30/12/2020 απόφαση του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων.
Η σύμβαση αναμένεται να ολοκληρωθεί έως 31 Δεκεμβρίου 2025.
Την ικανοποίησή του εξέφρασε ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Καστοριάς Δημήτρης Σαββόπουλος που ξεπεράστηκαν άμεσα τα δύσκολα σημεία που υπήρχαν για το συγκεκριμένο έργο, το οποίο ήταν σταματημένο για μεγάλο χρονικό διάστημα, υπογραμμίζοντας ότι «είναι σημαντικό να γίνονται παρεμβάσεις σε Ναούς και μνημεία που αποτελούν τη θρησκευτική κληρονομιά της περιοχής μας».
Ο Περιφερειάρχης Γιώργος Αμανατίδης από την πλευρά του τόνισε:
«Yπογράψαμε σήμερα την προγραμματική σύμβαση για τα θέματα της αποκατάστασης των Ιερών Ναών, Μοναστηριών και άλλων θρησκευτικών συμβόλων, ενισχύοντας έτσι την προσπάθεια που γίνεται για να σώσουμε κάποια από τα μνημεία».