Πραγματοποιείτε σήμερα στο Κοβεντάρειο Κοζάνης, η Γενική Συνέλευση της ΠΕΔ Δυτικής Μακεδονίας για την εκλογή των θεσμικών οργάνων της και των εκλεκτόρων για το συνέδριο της ΚΕΔΕ.
Δύο είναι οι βασικοί συνδυασμοί που διεκδικούν την προεδρία, η “Ενότητα Δυτικής Μακεδονίας” με επικεφαλής το Γιώργο Δασταμάνη, δήμαρχο Γρεβενών και η “Ισχυρή Δυτική Μακεδονία “ με επικεφαλή το δήμαρχο Βοίου , Χρήστο Ζευκλή.
75 μέλη της Γενικής Συνέλευσης θα εκλέξουν το 21 μελές Διοικητικό Συμβούλιο από το οποίο θα προκύψει ο πρόεδρος. Ήδη συμμετέχουν αυτοδίκαια οι 13 δήμαρχοι της Δυτική Μακεδονίας και σήμερα θα εκλεγούν οι 8 δημοτικού σύμβουλοι , που θα συμπληρώσουν το όργανο.
Από τις εκτιμήσεις που υπάρχουν , εμφανίζεται να έχει σχετικό προβάδισμα η “Ενωμένη Δυτική Μακεδονία” που συμμετέχουν έμπειρα αυτοδιοικητικά στελέχη , όπως ο Γιώργος Δασταμάνης δήμαρχος Γρεβενών , ο Παναγιώτης Πλακεντάς , δήμαρχος Πτολεμαίδας, ο δήμαρχος Φλώρινας Βασίλης Γιαννάκης και ο πρώην δήμαρχος Κοζάνης Λευτέρης Ιωαννίδης.
Το ψηφοδέλτιο Δασταμάνη Γιώργου.
Το ψηφοδέλτιο Ζευκλή Χρήστου