Δεν θα παραστούν στη σημερινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του δήμου Πεντέλης, 16 δημοτικοί σύμβουλοι της αντιπολίτευσης σε ένδειξη διαμαρτυρίας στην άρνηση της δημοτικής αρχής να ικανοποιήσει το αίτημα τους για άμεση μονοθεματική συνεδρίαση λόγω της κατάστασης που διαμορφώθηκε από την διαχείριση της κακοκαιρίας.
Στην επιστολή τους αναφέρουν:
Προς τη Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Πεντέλης κα Κωνσταντίνα Λαζή
Κοινοποίηση: Δήμαρχο Πεντέλης κα Δ.Κεχαγιά
Θέμα: Μη συμμετοχή στο Δ.Σ. της 31/01/2022
Κυρία Πρόεδρε,
Οι παρακάτω υπογράφοντες Δημοτικοί Σύμβουλοι του Δήμου Πεντέλης, την Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022, σας αιτηθήκαμε την Άμεση μονοθεματική σύγκλιση του Δημοτικού Συμβουλίου, προκειμένου να γίνει απολογισμός από την Διοίκηση των ενεργειών της για την αντιμετώπιση των έντονων καιρικών φαινομένων που έπληξαν την πόλη μας και τις συνέπειές τους στην ασφάλεια των πολιτών και ομαλή λειτουργία της ζωής της πόλης, καθώς επίσης και τον προγραμματισμό δράσεών της για την αντιμετώπιση επερχόμενων αντίστοιχων καιρικών φαινομένων.
Επειδή μέχρι σήμερα, Δευτέρα 31 Ιανουαρίου και ώρα 14:30, δεν έχετε συγκαλέσει το Συμβούλιο, σας δηλώνουμε ότι θεωρούμε μείζονος και πρωταρχικής σημασίας τη συζήτηση για το ανωτέρω θέμα πριν από οποιοδήποτε άλλο. Από τη συζήτηση θα αναδειχθούν και θα προκύψουν στοιχεία για χάραξη κατευθυντήριων ενεργειών που άπτονται της προκαθορισμένης ημερήσιας διάταξης του σημερινού Δημοτικού Συμβουλίου.
Ως εκ τούτου δεν θα προσέλθουμε στην σημερινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
Οι Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Παπακωνσταντίνου Δημοσθένης
2. Κολιός Μιχαήλ
3. Τζεβελέκας Γεώργιος
4. Μουαμελετζής Γεώργιος
5. Μωραίτης Κωνσταντίνος
6. Ζώης Ιωάννης
7. Βιλιώτης Ηλίας
8. Τόλιος Νικόλαος
9. Βορέας Γεώργιος
10. Μούστρης Παναγιώτης
11. Φειδοπιάστης Αντώνιος
12. Κωνσταντάς Σπύρος
13. Κοντουλάκος Ελευθέριος
14. Μαντέλη Θέκλα
15. Γκρέτσα Ελένη
16. Κατσικογιάννης Γεώργιος