Για εγκληματική ενέργεια έκανε λόγο ο Σάκης Μπαλιούκος– δήμαρχος Ανδρίτσαινας Κρεστένων, σχολιάζοντας την πυρκαγιά που εκδηλώθηκε χθες στα Μακρίσια και επεκτάθηκε προκαλώντας μεγάλες ζημιές.
Σχέδιο εμπρησμού κατήγγειλε ο κ. Μπαλιούκος, κάτι που το περιμέναμε είπε. Έβαλαν δυο φωτιές προχθές στα ορεινά για να μας τραβήξουν εκεί και να κάνουν την δουλειά τους εδώ, επεσήμανε.
Αναλυτικά η δήλωση του:
«Και οι τρεις φωτιές που είχαμε είναι εγκληματική ενέργεια. Ήθελαν να μας τραβήξουν στα ορεινά για να κάνουν τη δουλειά τους όπως την έκαναν σήμερα. Είναι πάνω από τέσσερις διαφορετικές εστίες. Θα εξακριβώσουμε ακριβώς τι συμβαίνει. Ευτυχώς η κινητοποίηση της πυροσβεστικής και όλων των φορέων που εμπλέκονται στη φωτιά ήταν άμεση και αποφύγαμε τα χειρότερα. Τουλάχιστον η εικόνα που έχω αυτή τη στιγμή εγώ δεν είναι εικόνα καταστροφής κάποιου σπιτιού.
Βέβαια στον εργατικό χώρο θα έχουμε ζημιές σε εργοστάσια, καλλιέργειες κι άλλα, αλλά είναι λιγότερες δυνατές που έχουμε τώρα. Η φωτιά απειλεί τώρα δύο χωριά και η κατεύθυνση του ανέμου θα δείξει αν θα περιοριστεί σε αυτά ή θα επεκταθεί και σε άλλα. Τα χωριά είναι ο γρύλος και η βρίνα, αλλά εάν φύγει λίγο αριστερά θα έχουμε και κίνδυνος στη σκιλλουντία. Και αν υπερπηδήσει τα χωριά αυτά μετά ακολουθεί του Γκρεκα. Θα δούμε την πορεία της. Γύρισα περιμετρικά τους οικισμούς που κινδύνεψαν πολύ και δεν είδα σπίτι καμένο».