“Λίγο πριν τη 01:00 χθες αργά το βράδυ προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο της Ελευσίνας μαζί με τον φίλο, Υπουργό Εξωτερικών, Νίκος Δένδιας. Σας ευχαριστώ για ακόμη μια φορά για την αγάπη και την υποστήριξή σας. Τέλος καλό, όλα καλά”
Αυτό δήλωσε με ανάρτηση του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας και Πρόεδρος της Ένωσης Περιφερειών Απόστολος Τζιτζικώστας , μετά την απίστευτη και προκλητική στάσαη του τουρκικού καθεστώτος, να του απαγορεύσει την είσοδο στην Τουρκία και να βρεθεί σε καθεστώς ομηρίας επί ώρες στη Σμύρνη.
Εποχές μεσαίωνα επικρατούν στο καθεστώς Ερντογάν, που δεν σέβεται το διεθνές δίκαιο, πολιτικά πρόσωπα, διεθνείς θεσμούς και λειτουργεί μέσα σε ένα πλέγμα παραβατικότητας και προκλητικότητας.
Για «απαράδεκτη» κατάσταση έκανε λόγω ο Πρόεδρος της Επιτροπής των Περιφερειών της ΕΕ, Βάσκο ‘Αλβες Κορντέιρο σχετικά με την απαγόρευση εισόδου του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας και Α’ Αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής των Περιφερειών, Απόστολου Τζιτζικώστα στην Τουρκία.
«Πλήρης αλληλεγγύη στον πρώτο αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής των Περιφερειών στον οποίο απαγορεύτηκε η είσοδος στην Τουρκία για να συμπροεδρεύσει στην Ευρωμεσογειακή Περιφερειακή και Τοπική Συνέλευση – ARLEM» αναφέρει με ανάρτησή του στο τουίτερ ο κ.Κορντέιρο.
«Ευχαριστούμε την Αντιπροσωπεία της ΕΕ στην Τουρκία για την υποστήριξη.
Αυτή η κατάσταση είναι απλώς απαράδεκτη.
Ζήτησα από το Προεδρείο της ARLEM να το εξετάσει στην επόμενη συνεδρίαση ενόψει της κατάλληλης απάντησης» προσέθεσε.