Τον γύρο του διαδικτύου κάνει τις τελευταίες ώρες η ανάρτηση του Γιάννη Αγγελάκα για την πολύνεκρη τραγωδία στα Τέμπη και τα μέτρα στήριξης στους συγγενείς των θυμάτων, των τραυματιών και των επιβαινόντων, που ανακοίνωσε η κυβέρνηση.
Η ανάρτηση του γνωστού τραγουδιστή και τραγουδοποιού, με σαφή ειρωνική διάθεση, έχει γίνει viral και αντικείμενο σχολιασμού στα social media.
«Συγνώμη πατέρα. Αν το ’ξερα από πριν ότι θα πάρεις αποζημίωση, έξτρα σύνταξη, θα σου σβήσουν όλα τα χρέη και θα διορίσουν και τη μαμά στο δημόσιο, θα ανέβαινα κι εγώ στο τρένο. Γιατί όχι; Θα θυσιαζόμουν για να σας ελαφρύνω οικονομικά και για να βελτιωθούν οι συγκοινωνίες μας. Αλλά αυτό το άτιμο το κράτος δεν μας λέει τίποτα από πριν. Ούτε ότι αν μπούμε στο τρένο παίζουμε τη ζωή μας κορώνα – γράμματα, ούτε τι κερδίζουμε σε περίπτωση δυστυχήματος», έγραψε ο Γιάννης Αγγελάκας.
Πέρα όμως από το ειρωνικό ύφος της ανάρτησης γεννάται θέμα αν τελικά μια τέτοια τραγωδία, μια δολοφονία ενός παιδιού μπορεί αν είναι θέμα οικονομικής συναλλαγής κυβέρνησης και συγγενών θυμάτων. Μπορεί ο πόνος να εξαφανιστεί από μια πλειοδοσία υποσχέσεων; Είναι σεβασμός στην μνήμη των παιδιών που χάθηκαν; Πόσο τιμάται η ζωή ενός ανθρώπου; Με ένα διορισμό; Με σβήσιμο χρεών;