Σε πύρινο «κλοιό» βρίσκεται ο Βόλος. Νύχτα τρόμου έζησαν οι κάτοικοι στα Μελισσάτικα, στο Διμήνι, στον ΧΥΤΑ, ενώ η φωτιά κύκλωσε και την Χρυσή Ακτή Παναγιάς. Με το πρώτο φως της ημέρας σηκώθηκαν και επιχειρούν τρία αεροσκάφη και ένα ελικόπτερο.
Λίγο μετά τις 1:30 τα ξημερώματα της Πέμπτης εστάλη μήνυμα από το 112 στους κατοίκους του οικισμού Μελισσάτικα να εκκενώσουν την περιοχή προς το Βόλο. Στην συνέχεια στις 05:30 τα ξημερώματα με νέο μήνυμα της η Πολιτική Προστασία ζήτησε την εκκένωση των περιοχών Χρυσή Ακτή Παναγιάς, Βελανιδιά, Μάραθο και Κριθάρια. Λίγο αργότερα, στις 5:46 εστάλη και νέο 112 για τις περιοχές Πευκάκια, Αλυκές, Αγ. Γεώργιος και Νέα Αγχίαλος.
Στον Βόλο αυτή την ώρα είναι σε εξέλιξη δύο μέτωπα ένα βόρεια της πόλης και ένα προς το παραλιακό κομμάτι προς Νέα Αγχίαλο. Για την κατάσβεση της πυρκαγιάς επιχειρούν ισχυρές επίγειες δυνάμεις και οι εναέριες δυνάμεις.
Δύο νεκροί θύματα της πύρινης λαίλαπας
Απανθρακωμένος βρέθηκε χθες 45χρονος βοσκός που αγνοούνταν τις τελευταίες ώρες στην περιοχή του Αγίου Γεωργίου Φερών.
Ο 45χρονος κτηνοτρόφος πήγε στο μαντρί του όταν κατάλαβε ότι οι φλόγες πλησιάζουν τα ζώα του για να μπορέσει να τα σώσει, αλλά τελικά βρήκε φρικτό θάνατο.
Είναι το δεύτερο θύμα από την πυρκαγιά στην Μαγνησία, που μαίνεται από χθές αφού νωρίτερα είχε βρεθεί απανθρακωμένη μία γυναίκα στον Πλάτανο Αλμυρού.
Ο δήμαρχος Βόλου Αχιλλέας Μπέος καταγγέλλει εμπρησμό και αναφέρει «υπήρξε φωτιά σε 7 σημεία ταυτόχρονα. Σίγουρα δεν ευθύνονται ο άνεμος ή οι υψηλές θερμοκρασίες, έχει μπει ανθρώπινο χέρι».
Όπως είπε, έχουν συλληφθεί τρία άτομα και συνεχίζεται η ανακριτική διαδικασία τόσο στην Πυροσβεστική όσο και στην Αστυνομία. «Αν πραγματικά αποδειχθεί ότι πρόκειται για εμπρησμό και φυσικά αν δεν πρόκειται για ψυχικά ασταθή άτομα, τότε ο Δήμος θα δει πώς θα κινηθεί, ακόμη και νομικά».
Μαίνεται το πύρινο μέτωπο – Απομακρύνθηκαν οι κάτοικοι από Σέσκλο, Διμήνι, Παλιούρι και Βιομηχανική Περιοχή Βόλου
Μήνυμα 112 εστάλη μετά τις 17:30 στους κατοίκους των περιοχών Διμήνι, Παλιούρι και της Βιομηχανικής Περιοχής Βόλου για να εκκενώσουν προς Βόλο.
Το απόγευμα εκκενώθηκαν τα πρώτα σπίτια στις παρυφές και περιμετρικά του Βελεστίνου και οι κάτοικοι οδηγήθηκαν προς το κέντρο της πόλης, δήλωσε νωρίτερα ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας του δήμου Ρήγα Φεραίου Δημήτρης Παλληκάρης.
Στο μεταξύ με σοβαρά εγκαύματα Β’ βαθμού σε χέρια, πόδια, πρόσωπο και πλάτη έχει μεταφερθεί στο Κέντρο Υγείας Βελεστίνου ένας πυροσβέστης. Οι γιατροί προσπαθούν να τον σταθεροποιήσουν και στη συνέχεια αναμένεται να γίνει η μεταφορά του σε νοσοκομείο της Αθήνας. Ο πυροσβέστης υπηρετούσε στην Κατερίνη και επιχειρούσε μαζί με συναδέλφους του στη φωτιά στο Βελεστίνο.