“Δυστυχώς οι ελλείψεις οι συνεχείς αλλά και η έλλειψη μέριμνας και πρόνοιας οδήγησε σε ένα μαύρο μέλλον”, ανέφερε σε δηλώσεις του κατά την επίσκεψή του στους πυρόπληκτους κατοίκους της Αν. Αττικής, ο πρόεδρος της Ελληνικής Λύσης, Κυριάκος Βελόπουλος.
Αυτό που προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση ότι ο χώρος που ξεκίνησε η φωτιά είναι ο χώρος που δόθηκαν άδειες για ανεμογεννήτριες. Πολλοί μιλούν για συμπτώσεις, εμείς μιλάμε για επαναλαμβανόμενες συμπτώσεις που σημαίνει πως πάνω από όλα για αυτούς είναι το χρήμα.
Ο κ. Βελόπουλος ανέφερε πως καταθέτουν πρόταση νόμου στη Βουλή να μην τοποθετηθεί καμιά ανεμογεννήτρια στο χώρο των καμένων. Αυτή είναι η υποχρέωση της κυβέρνησης να μην μπει καμιά ανεμογεννήτρια και να αποζημιωθούν όλοι οι πολίτες από τις καταστροφές που υπέστησαν. Οι 50 ανεμογεννήτριες που θα μπουν σε αυτό εδώ το μέρος είναι ο ηθικός αυτουργός της καταστροφής.
Αυτό είναι το έγγραφο της πρότασης νόμου που κατέθεσε χθες 20/7 η Ελληνική Λύση.