Περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., το οποίο βρισκόταν σε προγραμματισμένη περιπολία στη θαλάσσια περιοχή Αγίου Φωκά στην Κω, εντόπισε, τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, μηχανοκίνητη πνευστή λέμβο με ικανό αριθμό επιβαινόντων σε δυσχερή θέση.
Άμεσα ξεκίνησε η περισυλλογή των ανωτέρω, στο σύνολο τους 36 αλλοδαποί, οι οποίοι μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στον λιμένα Κω.
Δύο γυναίκες παρελήφθησαν από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ και διακομίστηκαν στη Γενικό Νοσοκομείο Κω για προληπτικούς λόγους, ενώ οι υπόλοιποι 34 μεταφέρθηκαν στο οικείο Κέντρο Υποδοχής και ταυτοποίησης. Προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Κω.
Επίσης από πό αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Αερολιμένα Κω, συνελήφθησαν στο αεροδρόμιο του νησιού τρεις αλλοδαποί, ηλικίας 17, 35 και 35 ετών, οι οποίοι κάνοντας χρήση, κατά περίπτωση, πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων επιχείρησαν να επιβιβαστούν σε πτήσεις με προορισμό την Ιταλία και την Αυστρία.