Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την εθνοκάθαρση στην δημοκρατία του Αρτσάχ και τον ξεριζωμό 120.000 αρμενίων μετά την στρατιωτική επέμβαση του δικτάτορα Αλίεφ. Στο Σύνταγμα σήμερα το απόγευμα η αρμενική κοινότητα έδωσε δυναμικό παρόν και βροντοφωνάζει το Αρτσάχ είναι εδώ, είναι αρμενικό και πως ο αγώνας συνεχίζεται!!!
Εκατοντάδες αρμένιοι και έλληνες μετά την συγκέντρωση στην πλατεία Συντάγματος, πραγματοποίησαν πορεία προς την Τουρκική Πρεσβεία, τον συνένοχο στο αποτρόπαιο έγκλημα, σε μια ακόμη επιχείρηση εθνοκάθαρσης του Παντουρκισμού κατά του Αρμενικού Έθνους.
Η Αρμενική Εθνική Επιτροπή Ελλάδας αναφέρει: “Είμαστε εδώ, για να καταγγείλουμε την πολιτική εθνοκάθαρσης του Αζερμπαϊτζάν. Για να διαδηλώσουμε την βούληση μας ότι τίποτα δεν τελείωσε και ότι ο αγώνας συνεχίζεται”.