Χιλιάδες Λαρισαίοι βρέθηκαν στην Κεντρική Πλατεία της πόλης, όπου πραγματοποιείται το μεγάλο συλλαλητήριο έναν χρόνο ακριβώς μετά την τραγωδία των Τεμπών και στο πλαίσιο της σημερινής 24ωρης απεργίας.
Εκεί πολίτες όλων των ηλικιών δήλωσαν πως το έγκλημα δεν πρόκειται να ξεχαστεί, ενώ απαίτησαν δικαιοσύνη για τις ψυχές των 57 αθώων θυμάτων.
Στην Κεντρική Πλατεία βρέθηκαν επίσης τρακτέρ αγροτών, οι οποίοι συμμετέχουν δυναμικά στην κινητοποίηση.
Στη συνέχεια μια τεράστια πορεία κατευθύνθηκε προς τον σταθμό των τρένων. Στην κεφαλή της πορείας βρίσκεται ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρης Κουτσούμπας.
Αποκαλυπτήρια μνημείου στη μνήμη των 57 αδικοχαμένων ανθρώπων στο πολύνεκρο έγκλημα στα Τέμπη, έγιναν στο σιδηροδρομικό σταθμό του ΟΣΕ στη Λάρισα, όπου κατέληξε η τεράστια πορεία που ξεκίνησε από την κεντρική πλατεία της πόλης, στο πλαίσιο της σημερινής απεργιακής κινητοποίησης.
Οι συγκεντρωμένοι κράτησαν ενός λεπτού σιγή, αμέσως μετά φώναξαν «Αθάνατοι» και «το έγκλημα αυτό δεν θα ξεχαστεί, όλων των νεκρών να γίνουμε φωνή» σκορπώντας ρίγη συγκίνησης αλλά και στέλνοντας ηχηρό μήνυμα ότι θα συνεχίσουν ν’ αγωνίζονται για να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι, για να μην περάσει η προσπάθεια συγκάλυψης που επιχειρούν η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, ο ΟΣΕ, και η κυβέρνηση.
Στο μνημείο, η πλακέτα γράφει τα εξής:
«Αφιερώνεται στις 57 αδικοχαμένες ψυχές στο σιδηροδρομικό έγκλημα στα Τέμπη στις 28/2/2023.
Εγκλημα προδιαγεγραμμένο.
Αγωνιζόμαστε για τη δικαίωση των νεκρών μας.
«Υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλιτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα».
Φωτο larissanet.gr/902.gr