«Πάγωσε η τσιμινιέρα κι απ’ έξω από την πύλη, εργάτες μαζεμένοι συζητάνε.
Προχώρησε η μέρα με δαγκωμένα χείλη σηκώνουν τα πανό και ξεκινάνε.
Πέντε καμιόνια στείλαν στου φεγγαριού τη χάση και γύρισαν γεμάτα απεργοσπάστες.
Γεμάτα ξαναφύγαν κανείς δε θα περάσει κάλλιο να πάμε όλοι μετανάστες».
Συγκλονιστικές στιγμές εξελίσσονται στη Λάρυμνα. Με τη μεγάλη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα και της Φωτεινής Βελεσιώτου συνεχίζεται η απεργιακή συγκέντρωση στη Λάρυμνα.
Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει το «Πάγωσε η τσιμινιέρα» και προκαλεί ανατριχίλα στους χιλιάδες διαδηλωτές που έχουν συγκεντρωθεί στην παραλία της Λάρυμνας για να στείλουν το μήνυμα ότι «Οι εργάτες της ΛΑΡΚΟ μπορούν να νικήσουν»
«Το μήνυμα που στέλνουμε σήμερα είναι «κρατάτε τα σχέδιά σας, εμείς έχουμε τα δικά μας με οδηγό τη ζωή μας, την αξιοπρέπειά μας, την τιμή μας και όπλο την αλληλεγγύη ανάμεσά μας και είναι σίγουρο ότι στο τέλος θα νικήσουμε», τόνισε μεταξύ άλλων ο Χρήστος Λυγδής, εκ μέρους του Αγροτικού Συλλόγου Αταλάντης, μιλώντας στην απεργιακή συγκέντρωση στην παραλία της Λάρυμνας.
«Είμαστε όλοι μαζί για να αντισταθούμε στις πολιτικές που μαραζώνουν τον τόπο», σημείωσε στον χαιρετισμό του ο Μάριος Παπανικολάου, πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Αταλάντης.