Σε εξέλιξη η μεγάλη πορεία στην Θεσσαλονίκη. Στην κεφαλή της πορείας βρίσκονται εκπρόσωποι σωματείων κρατώντας τα στεφάνια που θα κατατεθούν στο μνημείο της συμβολής των οδών Εγνατία και Βενιζέλου, όπου εξελίχθηκαν τα γεγονότα του Μάη του ‘36.
«Από το Σικάγο στην Καισαριανή, ζήτω η 1η Μάη κι η πάλη η ταξική», «Χρέος στο Σικάγο και στην Καισαριανή, είναι ο αγώνας για την ανατροπή», «Ζήτω ο Μάης των εργατών, όχι στους πολέμους των ιμπεριαλιστών», «Φτώχεια, πόλεμοι, αυταρχισμός, αυτός είναι ο καπιταλισμός», είναι μερικά από τα συνθήματα που ακούγονται από την πορεία.
Νωρίτερα στην απεργιακή συγκέντρωση στο Άγαλμα του Βενιζέλου, μίλησε ο Άγγελος Γεράκης, Προεδρος Συνδικατου Οικοδομων Θεσσαλονικης ενώ χαιρέτησαν η Ηλέκτρα Ευαγγέλου, πρόεδρος Φοιτητικού Συλλόγου ΠΤΔΕ του ΑΠΘ και ο Γιαννης Νιβορλής, πρόεδρος της ΠΟΕΕΠ.